Možno aj vy máte takýchto ľudí vo svojej blízkosti a ani o tom neviete. A možno ani oni sami nie. Projektori ako partneri, deti, rodičia, kolegovia, priatelia…Možno im toto prinesie viac pochopenia a menej hodnotenia. Toho, ako žijú a ako by mali žiť podľa väčšinového nastavenia spoločnosti.
Podľa typu aury máme energetické a neenergetické typy. Energetický typ tvorí väčšinu populácie (70 %), sú to Generátori. Projektori sú menšina (20 %), a sú neenergetickým typom.Presne o týchto dvoch typoch je dnes reč.
Projektori sú omnoho náchylnejší na vyhorenie. Generátor má totiž stály prístup k vlastnej životnej energii, ktorú prirodzene generuje a využíva na výkon, činnosť, budovanie. Projektor takýto zdroj nemá. Jeho prínos nespočíva v práci či výkone, ale v schopnosti efektívne viesť energiu druhých a prinášať hodnotu v nehmotnej, no o to hlbšej rovine.
Keď príde Projektor na konzultáciu a cíti sa vyčerpaný, nepochopený a neschopný prispôsobiť sa tomuto svetu postavenému na výkone a to-do listoch, často ešte ani nevie, že je Projektor. Až keď zistí, že je Projektor, začne sa mu skladať mozaika. Konečne sa upokojí, pretože pochopí, prečo sa celý život cítil inak.
Projektor musí najprv pochopiť a prijať, že je iný, nie v zmysle lepší- horší, ale jednoducho iný. A že ak sa nechá zatlačiť do generátorského sveta výkonu, jeho telo a duša si za to vždy vypýtajú svoju daň. Často cez vyhorenie, únavu, depresiu či iné zdravotné problémy.
Projektor potrebuje rešpekt a uznanie za to, kým je, nie za to, čo urobí.
V generátorskom svete je však často považovaný za lenivého, pomalého alebo čudného. Je to preto, lebo Projektor jednoducho nemá stabilný prístup k energii ako Generátor. Neznamená to však, že Generátor má stále len pracovať. Jeho výzvou je zasa usmerňovať svoju energiu zdravým spôsobom a smerom.
Aj preto Projektori nebývajú najlepší zamestnanci vo výkone, ale môžu byť výnimoční vo vedúcich, poradenských či podporných pozíciách, ak žijú v súlade so svojím typom. Problémom je, že väčšina Projektorov vyrastala s Generátormi a naučila sa ich správanie kopírovať, len aby zapadla, bola milovaná a prežila. To vedie k tomu, čo Human Design nazýva „nepravé ja Projektora“.
Z toho pramení pocit zatrpknutosti, že sa prispôsobili, ale necítia, že sú viditeľní a uznaní za to, kým skutočne sú. Ich skutočné dary sa však prejavia až vtedy, keď začnú byť naozaj sami sebou, často aj za cenu straty ľudí, alebo zásadných zmien v živote. A práve to býva pre Projektora najväčšia výzva, a často aj dôvod, prečo pri práci s ním pristupujeme k emočnému odbloku.
Medzi najväčšie dary Projektora patrí schopnosť vedenia. Vidí, čo druhým uniká, jeho aura preniká do druhých a dokáže čítať ich vzorce, bloky, problémy, má schopnost čítať energiu druhých. Vie navrhovať riešenia, vidieť čo je zbytočné, efektívne šetriť čas aj energiu. Vie nasmerovať druhých tam, kde ich energia prinesie skutočný zmysel a naplnenie. Ale iba vtedy, ak je na to pozvaný, pretože len vtedy je druhá strana pripravená jeho vedenie prijať.
Veľmi citlivou a dôležitou kapitolou sú aj deti Projektori. Tieto deti často trpia pocitom, že nezapadajú. Často sú už v detstve nepochopené, nedocenené, považované za lenivé, nepraktické, príliš citlivé. Ak sú uzavreté, uzatvoria sa ešte viac. Ak sú extrovertné, síce zapadnú, ale za cenu toho, že obetujú samy seba. Síce sa prispôsobia svetu, no za cenu straty vlastnej autenticity.
Preto sú veľmi cenné konzultácie s rodičmi detí Projektorov, aby ich vedeli lepšie pochopiť, podporiť, dovoliť im fungovať v súlade so svojím typom. Aby tieto deti nemuseli vyrastať s pocitom, že sú pokazené. Pretože z nich môžu vyrásť veľmi múdri a citliví sprievodcovia, ak budú videné a vedené tým správnym citlivým spôsobom.