Dôvod, prečo sa o narcizme v poslednej dobe tak veľa hovorí, je určite dobou, v ktorej žijeme. Je to doba, ktorá narcistické črty osobnosti vyzdvihuje a oslavuje viac ako ľudskosť a charakter. A túto spiacu formu narcistických predispozícií v ľuďoch vynáša preto viac na povrch.
Je to doba, ktorá veľmi praje individualizmu, sebapresadzovaniu na úkor druhých, manipulácii zabalenej v krásnom obale a vytváraniu ilúzii na sociálnych sieťach. Pozornosť spoločnosti je nasmerovaná na úspech, obdiv, súťaživosť, re-klamu, porovnávanie sa s druhými, zameranie sa na vzhľad, výkon a spoločenský status. Veľa ľudí tomu podľahne aj vďaka sklonom svojej povahy. Ľudia s narcistickou poruchou osobnosti (NPO), alebo s tendenciami k nej majú veľa z vlastností, ktoré sú uvedené nižšie.
Títo ľudia sú patologicky závislí na obdive a pozornosti druhých, chcú byť niečím výnimoční, úspešní, sú veľmi charizmatickí a veľmi presvedčiví,druhých ľudí využívajú na dosiahnutie svojich cieľov, sú veľmi sebestrední, majú nízku ale perfektne naučenú empatiu, sú falošní a často veľmi spoločensky úspešní, priťahuje ich moc a peniaze a tam sa aj vyskytujú, sú to patologickí klamári a skvelí manipulátori.
Je u nich prítomná veľká túžba súťažiť, veľké fantázie o úspechu, závisť voči úspechom druhých a obrovská túžba zostať v očiach druhých dobrí. Sú to skvelí herci. Chcú byť vždy lepší a úspešnejší ako ostatní, ich sebahodnota je založená na úspechu zvonka. Často vedia veľmi inteligentným a sofistikovaným spôsobom spraviť dokonalý dojem na druhých. Pretože vždy vedia čo povedať, majú výborné komunikačné schopnosti. Vedia byť falošne skromní a budiť dojem dokonalého charakteru a nezištnosti. Odhaduje sa 20-30 % NPO v populácii, muži: ženy s 70:30.
V spoločnosti sú títo ľudia očarujúci a skvelí, doma však prepínajú medzi rôznymi temnejšími podosobnosťami. Povyšujú sa tým, že ponižujú druhých, aby sami vynikli, vyžadujú extra zaobchádzanie, majú veľmi malý pocit zodpovednosti voči najbližším. Sú veľmi nespoľahliví a nestabilní. Vyžadujú obdiv a pozornosť bez dodržania dohôd a sľubov. Najlepšie týchto ľudí v skutočnosti poznajú len ich najbližší. Keď títo nehrajú hru na obdiv, vidia manipulácie a skutočnú tvár týchto ľudí, upadnú do veľkej nemilosti. Ľudia s NPO sú typy Dr. Jekyll a Mr. Hyde, inak poznaní na verejnosti a inak v súkromí. Je v nich rozpor temnoty a svetla.
Príčina je buď genetická- zdedená, alebo je príčinou neistá väzba na rodiča, alebo prílišné vyzdvihovanie pozitívnych vlastností dieťaťa, neisté hranice vo výchove, príliš silná kritika, NPO rodič alebo poruchy v prepojení neurónov v mozgu. V dieťati sa tvorí hlboká neistota, hanba, pocity menejcennosti, prázdnoty, depresie. A paradoxne aj veľká sebestrednosť, arogancia a pocit vlastnej výnimočnosti.
U detí môže byť narcistická fáza prechodná, u dospievajúcich lepšie vidno tendencie k tejto poruche, naplno sa prejavia v dospelosti. Problémy sa prejavujú v rôznych oblastiach života. V medziľudských vzťahoch, partnerských vzťahoch, v práci, zdraví, vo financiách.
Takýmto človekom môže byť náš rodič, dieťa, partner, spolupracovník.
V partnerských vzťahoch sa človek s NPO prejavuje počiatočným love bombingom- manipulatívnou technikou, kedy vás zahrnie prehnanou pozornosťou, lichotením, starostlivosťou, snaží sa vás očariť slovami, darčekmi, vyzdvihuje vašu výnimočnosť, ste stredom jeho vesmíru, sľúbi vám všetko na svete, je veľmi intenzívny a urýchľuje proces zbližovania miesto pomalého budovania pevného spojenia. V ďalšej fáze, keď si je už partnerom istý a vzťah sa dostáva do stereotypu, dochádza k oddeľovaniu partnera/ky od rodiny, blízkych, známych znevažovaním ich hodnoty a kritikou, dochádza k izolácii a tým k jeho čoraz väčšiemu vplyvu a dostávate sa do čoraz väčšej závislosti. V tejto fáze prichádza k veľkej zmene správania voči vám. Ste obviňovaný z nedostatku obdivu, podpory, zneisťovaný emočnými výbuchmi, náladovosťou, klamaním, podvádzaním, manipuláciou. Je tu veľký rozpor medzi slovami a činmi, ne-bezpečie, agresívne správanie, nespoľahlivosť a nezodpovednosť, nezvládanie nálad a stresu, nevyspitateľnosť. Neschopnosť tvoriť dlhodobý vzťah.
Ak sa človeku podarí z tohto vzťahu odísť, vo fáze rozchodu človek s NPO zasa nechce byť ten zlý v očiach druhých, hrá naďalej svoje manipulatívne hry, udržiava nejakým spôsobom vzťah predstieraním láskavosti pred ostatnými, venuje vám občasnú pozornosť, koná nejednoznačne a voči vám deštruktívne.
V tejto fáze sa už do vzťahu nie je vhodné vracať. Určite nedávať ďalšie šance. Treba si ustáť zdravé hranice a zásady. To je však niečo, čo človeka s NPO najviac dráždi, ak máte vybudované hranice a svoje zásady, pretože sa mu lepšie manipuluje s ľuďmi, ktorí ich nemajú. Tiež čím máte stabilnejšie tieto hranice, tým menšie psychické následky z takéhoto vzťahu máte. Musíte sa však vysporiadať s tým, že človek s NPO je veľmi presvedčivý pre svoje okolie a vy skončíte s veľmi zlou povesťou. Konfrontovať ho, alebo diskutovať však nemá žiadny zmysel, nikdy neprizná chybu, prípadne bude zo seba robiť obeť. Pomôže len úplne prerušiť kontakt pokiaľ je to možné.
Z duchovného hľadiska ide o stav temnoty a preto títo ľudia priťahujú ľudí na opačnej strane spektra a to sú empatickí, úprimní, morálni a pomáhajúci ľudia, ktorí im prinášajú benefity a svetlo, ktoré im samým chýba. Pre týchto ľudí je to však tiež dôležitá lekcia a to vidieť druhého človeka takého, aký je, nie iba jeho potenciálne svetlú časť, ktorú ale partner nekultivuje, ale vidieť zreteľne jeho temnú stránku, ktorej treba nastaviť jasné hranice.
Po ukončení takéhoto vzťahu je dôležité postarať sa najprv o seba, stabilizovať sa, ďalej práca so svojím vnútorným dieťaťom a vlastnými detskými traumami. Práca s nastavením zdravých hraníc a zdravej sebahodnoty. Potom vďaka vyliečenému vnútornému dieťaťu, ktoré už nepotrebuje byť zasýtené pomocou love bombingu od partnera, sa už totiž človek nechytí do pasce takéhoto vzťahu v budúcnosti a týmto ľuďom sa bezpečne oblúkom vyhne.
Ak sa chce človek s NPO liečiť, k čomu dochádza ojedinele, ak má veľmi silné depresie a úzkosti alebo silné závislosti a príde sa k nej teda náhodou pri inej diagnostike, je vhodné pracovať najmä na zlepšení komunikácie pre zlepšenie vzťahov s blízkymi ľuďmi, naučiť sa zvládať konflikty cez prácu s emóciami a pochopením príčiny svojich emočných stavov. Z duchovného hľadiska je dôležitá práca na zlepšovaní charakteru, uvedomenie si presahu života z jeho materiálnej stránky do vyššieho vedomia človeka ako súčasti Duše a Ducha.
Je dôležité si v tejto dobe veľkej individualizácie položiť otázku, čomu v skutočnosti ja sám ako individualita slúžim. Svetlu alebo temnote? Kvôli akému pocitu toto všetko robím? Aké pochopenie bude pre mňa dôležité na konci života? Čo určuje moju skutočnú sebahodnotu? Čo si najviac vážim u druhých ľudí?
Za mňa je najväčší úspech v tejto dobe zostať charakterným a čestným človekom, ktorý má zdravé vedomie toho, kým v skutočnosti je a čo sa sem na Zem prišiel naučiť.
Čo znamená úspech v tejto dobe pre vás?